Accumulation Table
21 words equal 144 in the 1769 KJV
This table shows how each verse with a word, that has the sum of 144 was accumulated with the next verse with a word with the sum of 144, consecutive from Genesis through Revelation, through all 21 words in order until the word unworthy, where the second of the two times that it is found is accumulated.
The sum of each number spelled out of those 21 verses is B & A/B accumulated B
.......A.............B
1) 475......... 286
....................................A/A.......A/B
2) 1332....... 424....... 1807.......710
3) 955......... 245....... 2802...... 955
4) 1076....... 298....... 3878......1253
5) 1983........382....... 5861......1635
6) 1795....... 404....... 7656...... 2039
7) 1067....... 298....... 6928...... 1933
8) 1658....... 377....... 8586...... 2310
9) 1950....... 318...... 10536...... 2628
10) 969....... 255...... 11505...... 2883
11) 882....... 255...... 12387...... 3138
12) 1043..... 276.......13430...... 3414........ A/C......A/D
______________________________(-1043)( -276)
13) 909.......158....... 14339...... 3572...... 13296...3296
14) 1337......431...... 15676...... 4003...... 14633... 3727
15) 1515..... 315...... 17191...... 4318...... 16148... 4042
16) 1183..... 374...... 18374...... 4692...... 17331... 4416
17) 1160..... 341...... 19534...... 5033...... 18491....4757
18) 1808..... 303...... 21342.......5341.......20299....5065
19) 1651..... 362...... 22993...... 5703...... 21950... 5427
20) 1376.... 428....... 24369...... 6131...... 23326....5855
21) 1254.... 394....... 25623...... 6525...... 24580... 6249
________________________________________________
Accumulation Table part 3
________________________________________________
1
A) 475
B) 286
________________________________________________
2
A) 475 + 1332 = 1807
B) 286 + 424 = 710
________________________________________________
3
A) 475+1332 + 995 = 2802
B) 286 + 424 + 245 = 955
________________________________________________
4
A) 475+1332 + 995 + 1076 =3878
B) 286 + 424 + 245 + 298 =1253
________________________________________________
5
A) 475+1332 + 995 + 1076 +1983 =5861
B) 286 + 424 + 245 + 298 + 382 = 1635
________________________________________________
6
A) 475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1795 = 7656
B) 286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 404 = 2039 ________________________________________________
7
A) 475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067 = 6928
B) 286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 = 1933
________________________________________________
8
A) 475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 = 8586
B) 286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 = 2310
________________________________________________
9
A) 475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 = 10536
B) 286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 = 2628
________________________________________________
10
A) 475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969 = 11505
B) 286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 = 2883
________________________________________________
11
A) 475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 882 = 12387
B) 286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 = 3138
________________________________________________
12
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 882 + 1043 = 13430
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 =3414
________________________________________________
13
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 882 +1043 + 909 = 14339
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 = 3572
Accumulative C 14339 - 1043 = 13296
Accumulative D 3572 - 276 = 3296
________________________________________________
14
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003
Accumulative C 15676 – 1043 = 14633
Accumulative D 4003 - 276 = 3727
________________________________________________
15
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676 + 1515 = 17191
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003 + 315 = 4318
Accumulative C 17191 – 1043 = 16148
Accumulative D 4318 - 276 = 4042
________________________________________________
16
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676 + 1515 = 17191 + 1183 = 18374
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003 + 315 = 4318 + 374 = 4692
Accumulative C 18374 – 1043 = 17331
Accumulative D 4692 - 276 = 4416
_______________________________________________
17
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 +
969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676 + 1515 = 17191 + 1183 = 18374 + 1160 = 19534
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003 + 315 = 4318 + 374 = 4692 + 341= 5033
Accumulative C 19534 – 1043 = 18491
Accumulative D 5033 - 276 = 4757
________________________________________________
18
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676 + 1515 = 17191 + 1183 = 18374 + 1160 = 19534 + 1808 = 21342
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003 + 315 = 4318 + 374 = 4692 + 341= 5033 + 308 = 5341
Accumulative C 21342 – 1043 = 20299
Accumulative D 5341 - 276 = 5065
________________________________________________
19
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676 + 1515 = 17191 + 1183 = 18374 + 1160 = 19534 + 1808 = 21342 + 1651 = 22993
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003 + 315 = 4318 + 374 = 4692 + 341= 5033 + 308 = 5341 + 362 = 5703
Accumulative C 22993 – 1043 = 21950
Accumulative D 5703 - 276 = 5427
________________________________________________
20
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676 + 1515 = 17191 + 1183 = 18374 + 1160 = 19534 + 1808 = 21342 + 1651 = 22993 + 1376 = 24369
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003 + 315 = 4318 + 374 = 4692 + 341= 5033 + 308 = 5341 + 362 = 5703 + 428 = 6131
Accumulative C 24369 – 1043 = 23326
Accumulative D 6131 - 276 = 5855
________________________________________________
21
A)475+1332 + 995 + 1076 +1983 + 1067+ 1658 + 1950 + 969+ 1043 + 882 + 909 + 1337 = 15676 + 1515 = 17191 + 1183 = 18374 + 1160 = 19534 + 1808 = 21342 + 1651 = 22993 + 1376 = 24369 +1254 = 25623
B)286 + 424 + 245 + 298 + 382 + 298 + 377 + 318 + 255 + 255 + 276 + 158 + 431= 4003 + 315 = 4318 + 374 = 4692 + 341= 5033 + 308 = 5341 + 362 = 5703 + 428 = 6131 + 394 = 6525
Accumulative C 25623 – 1043 = 24580
Accumulative D 6525 - 276 = 6249
________________________________________________